Student Achievements

A recent success story of student

Prominent Alumni

No

Name of Student (With his Designation)

Industry/Company/Institute

1.        

Pavan Arora, Software Test Student

Blackberry, Canada

2.        

Ashish Talati, Senior Engineer

Qualcomm, USA

3.        

Krunal Parikh, Product Engineer

California, USA

4.        

Himanshu Bhimani, Application Engineer

Agilent Technologies

5.        

Hardik Patel, CEO

Epsilontec

6.        

Sagar Parekh, Verification Engineer

INTEL

7.        

Jalpan Thakar, Technical Associate

Tech Mahindra

8.        

Prakit Shah, Product Engineer

INTEL

9.        

Vishalgiri Gosi

Motorola

10.    

Pinal Patel, Team Leader

e - Infochip

Innovative Projects

No

Project Theme/Title

Name & ID No of the Student

1

Implementation of Weighing scale with GUI interface using AT89C51RD2

Sagar Grishma 80100111088

Shah Niyati Kamalbhai 80100111098

Shah Pankti Amishbhai 80100111099

2

Wireless Energy Metering

Pujara Yashesh 80100111082

Shah Gaurav  80100111092

3

Programmable Logic for Telescope Control Using VHDL

Chhasatia Neetiraj (07EC008)

4

  Improvised Prosthetic Arm for Amputees

  Ravi Soni(09EC120)

 

Student Participation at Important Events 


No

Participation at (Name of Event, Name of Organizer, Date of Participation)

Name & ID No of the Student

1

THE FREESCALE CUP (Company Name Free scale semiconductor)

Chinkal Panchal (10EC055)

Kishan Kalavadiya (10EC030)

Hardeep Singh (10EC001)

2

Hand Movement controlled robot : (Presented at IIT Bombay Techfest-2012, Event : Magneto )

 

Hardeep Singh (10EC001)

Chinkal Panchal (10EC055)

Anmol Kosta (10EC040)

Dhruv Parmar (D11EC124)

3

Bot designed for International Robotics Challenge (IRC-IIT Bombay)

Keval Kapadia (10EC033)

Krutarth Kikani

Aarsh Dave (10EC016)

Sanket Parekh

Hiren Parmar

4

Maze Solver and Grid Solver Robot designed for International Robotics Challenge (IRC) at Techfest 2012-IIT Bombay)

Ravi Soni (09EC120)

Chirag Patel (09EC070)

Divyesh Patel (09EC071)

Nishant Patel (09EC082)

Parth Shah (09EC108)

Axay Patel (09EC068)

5

Destructive Machine for Robowar at SVNIT, Surat

Ravi Soni (09EC120)

Kunjan Shah (09EC104)

Kishan Prajapati (09EC095)

Divyesh Patel (09EC071)

Paresh Varelani (09EC131)

Uzair Shaikh (09EC112)

Bhautik Popat (09EC092)

Vihar Soni (09EC122)

 

Students Achievement – Technical


No

Details

Name & ID No of the Student

1

Won a first prize in “Destructive Machine for Robowar” at DDIT, Nadiad

Uzair Shaikh (09EC112)

Ravi Soni (09EC120)

2

Reached in semifinal round in Vision Hex at Spectrum ADIT Vallabh Vidhya nagar.

Vishal Kewlani (09EC038)

3

Got 2nd prize in Circuit Designing at NIRMA University

Nihar Dave (09EC016)

4

Inexus-Iit Bombay

All India 7th  Rank

International 10th Rank

Ravi Soni (09EC120)

5

Secure a first rank at college level in National Creativity Aptitude test organized by IIT Delhi.

Jay Mehta (10EC050)

6

Won a Second Price in Walltrack: Duo Construction of an autonomous Robert at MSU, Baroda

Prakash Dobariya (D12 EC 155)

Paras Mamgukiya (11 EC 032)

Jayswal Jeny (D 12 EC 138)

7

Won a Second Price in Linea Run (Shashvat 2014) Duo Construction of an autonomous Robert at ADIT, V V Nagar during 20-21 March 2014

Prakash Dobariya (D12 EC 155)

Paras Mamgukiya (11 EC 032)

Jayswal Jeny (D 12 EC 138)

8

Won a Second Price in Linea Run (Shashvat 2014)  autonomous Robert at ADIT, V V Nagar during 20-21 March 2014

Parth Raichura (12EC085)

Hemesh Jadav (12EC036)

Moin Anjnawala (12EC003)

Mo.Azim Shaikh (12EC102)

9

Won a First Price in Diamond Rush in the national level techno-management colloquium – (Nu-Tech-14) at Nirma University during 14-16 Feb 2014.

Parth Raichura (12EC085)

 

10

Won a second Price in Turn on maze solving Robert in the national level techno-management colloquium – (Nu-Tech-14) at Nirma University during 14-16 Feb 2014.

Parth Raichura (12EC085)

 

 

Students Achievement – Extra Curricular Activities 

No

Participation at (Name of Event, Name of Organizer, Date of Participation)

Name & ID No of the Student

Rank if any

1

Radio City’s Singing Competition, Sunday 23rd sept 2012, All India Event

Snehdeep singh (09EC37)

First

2

Solo Singing, Spoural 2012

Snehdeep singh  (09EC37)

First

3

Table Tennis Competition, Gujarat State

Keyur Kamani (10EC032)

First

4

Chess Competition at State Level

Anuj Gandhi (10EC021)

First

5

Volleyball Match at university level 

EC Team

Second